Четвер, 02.05.2024, 07:43
Вітаю Вас, Гість
7 клас: Урок №42. Тертя. Сили тертя. Коефіцієнт тертя ковзання. Тертя в природі й техніці

Сила тертя руйнує поверхні (зношування механізмів), дозволяє зрушити з місця та гальмувати. Від сили тертя залежить швидкість руху рідин в судинах рослин та живих істот. За рахунок сили тертя обертається колесо й добувають вогонь. Сила тертя – це сила, яка виникає під час руху одного тіла по поверхні іншого і перешкоджає цьому руху. Сила тертя напрямлена протилежно руху. Прикладена в точку контакту дотичних поверхонь. Якщо рух рівномірний, то Fтер = Fтяги.

Діють сили тертя вздовж поверхонь тіл під час їх безпосереднього дотику.

Причини виникнення сили тертя:
1) Нерівність дотичних поверхонь. Навіть гладенькі на вигляд поверхні тіл мають нерівності, горбики і подряпини.
2) Взаємне притягування молекул дотичних поверхонь. Якщо поверхні тіл дуже добре відполіровано, то їх молекули розміщуються так близько одна до одної, що помітно починає проявлятися притягання між ними.

Види тертя

Розрізняють три види тертя і відповідні сили тертя.
1) Сила тертя ковзання – це сила, яка виникає в разі ковзання одного тіла по поверхні іншого і напрямлена протилежно напрямку руху тіла. Прикладом такого тертя є ковзання санок чи лиж по снігу.
2) Сила тертя кочення – це сила, яка виникає, коли одне тіло котиться вздовж поверхні іншого. Прикладом такого тертя є кочення коліс роликових ковзанів по поверхні асфальту, коліс велосипеда, автомобіля чи будь-якого іншого круглого предмета. При однакових навантаженнях сила тертя ковзання завжди більша за силу тертя кочення.
3) Сила тертя спокою – це сила, яка виникає між двома контактними тілами в разі спроби зрушити одне тіло відносно іншого. Сила тертя спокою - це та сила, яка заважає вам зрушити з місця стіл, шафу, ліжко тощо. Сила тертя спокою є дуже «корисною»: завдяки їй ручки й олівці залишають слід на папері, речі не вислизають із рук, не розв’язуються вузли, пересуваються люди, тварини, транспорт.

Сила тертя ковзання залежить від матеріалу і якості обробки поверхні, по якій рухається тіло. Що більша сила притискає тіло до поверхні, то більша сила тертя виникає при цьому. Силу тертя ковзання визначають за формулою: Fтер = μN.
N - сила реакції опори;
μ - коефіцієнт тертя ковзання.

Якщо поверхня ковзання горизонтальна, то N = mg.

Коефіцієнт тертя ковзання μ залежить від матеріалів, з яких виготовлені дотичні тіла, якості обробки їхніх поверхонь і наявності між ними сторонніх речовин. Коефіцієнт тертя ковзання є величиною без одиниць.

Як змінити силу тертя

Щоб зменшити силу тертя:
- покращують якість обробки стичних поверхонь;
- спеціально підбирають матеріали;
- використовують підшипники;
- змащують стичні поверхні мастилом;
- у випадку рідкого тертя – надають тілу обтічної форми.

Щоб збільшити силу тертя:
- на стичних поверхнях створюють рельєфні малюнки.
- збільшують вагу тіла.
- підбирають середовище з більшим коефіцієнтом тертя.

Домашнє завдання.
§21, підготуватись до ЛР №9.
Вправа 21 (3);
дод.:
Задача 1. Брусок рівномірно тягнуть по поверхні з горизонтальною силою 8 Н. Чому дорівнює коефіцієнт тертя ковзання між бруском та столом, якщо маса бруска становить 4 кг?
Задача 2. За допомогою динамометра рівномірно тягнуть брусок по столу із силою 7 Н. Знайдіть масу бруска, якщо коефіцієнт тертя ковзання між бруском та столом дорівнює 0,25.