Четвер, 02.05.2024, 06:31
Вітаю Вас, Гість
1.5. ТАНГЕНЦІАЛЬНЕ І НОРМАЛЬНЕ ПРИСКОРЕННЯ.

При криволінійному нерівномірному русі швидкість змінюється як за величиною, так і за напрямком. Вектор зміни швидкості ΔV=VB-VA розкладемо на дві складові ΔVn i ΔVτ. Із рисунка видно, що ΔVVnVτ, причому ΔVn відображає зміну напрямку швидкості, а ΔVτ – зміну її модуля. Таким чином, прискорення теж буде мати дві складові: нормальне прискорення an і тангенціальне (дотичне) aτ.

Величина нормального прискорення: . Нормальне і тангенціальне прискорення взаємно перпендикулярні. Тангенціальне прискорення направлене по дотичній до траєкторії, тому його ще називають дотичним прискоренням, а нормальне перпендикулярне до нього і направлене вздовж радіуса кривизни R до центра, тому його ще називають доцентровим прискоренням. Величина дотичного прискорення характеризує зміну величини швидкості.

Величина повного прискорення знаходиться за теоремою Піфагора:

.

Якщо тіло кидають під кутом до горизонту, то нормальне і тангенціальне прискорення постійно змінюються за величиною і за напрямком, але повне прискорення залишається постійним (=g) і напрямлене вниз.

Якщо супутник рухається по еліптичній орбіті, то ситуація аналогічна, але повне прискорення завжди напрямлене в бік планети і його величина залежить від відстані до неї.