Четвер, 02.05.2024, 06:13
Вітаю Вас, Гість
Прилади та матеріали опто- і акустоелектроніки

Програма

 

Вступ. 

Проблеми інтегральної мікроелектроніки. Особливості функціональної електроніки. Оптоелектроніка як один із напрямків функціональної електроніки.


Тема 1. Особливості оптоелектронних пристроїв.

Переваги оптоелектроніки. Особливості оптичного зв'язку. Характеристика використовуваних в оптоелектроніці діапазонів.


Тема 2. Принцип дії елементарного оптрону.

Оптрон із зовнішнім оптичним і внутрішнім електричним зв'язком. Принципова схема оптрону з внутрішнім оптичним і зовнішнім елект­ричним зв'язком. Регенеративні оптрони.


Тема 3. Джерела світла в оптоелектроніці.

Характерис­тика джерел світла. Електролюмінесцентні матеріали. Принцип дії світлодіода. Гетерострукту­ри. Конструктивні вирішення світлодіодів. Матеріали світлодіодів та їх характеристика. Інжек­ційні лазери.


Тема 4. Фотоприймачі.

Принцип дії фотоприймачів. Прин­цип дії, конструктивне вирішення та способи виготовлення фоторезисторів. Фотодіод. p-і-n-структура. Структура та особливості кремнієвого фотодіода з бар'єром Шоткі. Будова і власти­вості гетерофотодіодів. Конструкція і принцип роботи фототранзистора. Конструкція і принцип роботи фототиристора.


Тема 5. Логічні оптоелектронні елементи.

Схеми логічних пристроїв И, ИЛИ, НЕ на елект­ролюмінесцентних конденсаторах і фоторезисторах. Схеми логічних пристроїв на світлодіодах і фототранзисторах.


Тема 6. Оптрони.

Різновидності оптронів. Конструкції та матеріали оптронів


Тема 7. Оптоелектронні пристрої зв'язку.

Волокно-оптичні системи передачі. Характеристика джерел випромінювання та фотоприймачів волокно-оптичних системи передачі. Організація волокно-оптичних ліній передачі. Застосування волокно-оптичних ліній передачі.  Конструк­тивні особливості з'єднання світловода зі світлодіодом. З’єднання між світловодами. Фізичні основи передачі сигналу по волокно-оптичних світловодах. Методи виготовлення оптичних во­локон. Втрати світлової енергії у світловодах.


Тема 8. Інтегральна оптика.

Інтегральна оптика як розділ оптоелектроніки. Поширення електро­магнітних хвиль у плоскому діелектричному хвилеводі. Втрати в оптичних хвилеводах. Матері­али і технологія виготовлення діелектричних хвилеводів. Технологія виготовлення оптичних елементів хвилеводів. Способи вводу випромінювання у діелектричний хвилевод. Напівпровід­никові лазери з розподіленим зворотнім зв'язком.


Тема 9. Оптичні запам'ятовуючі пристрої.

Запам’ятовуючі пристрої послідовного типу. Го­лографічний принцип запису інформації. Електрооптичний дефлектор. Фотореєструючі матері­али для голографічних записуючих пристроїв. Принцип дії та основні елементи акустичного дефлектора. Принцип дії оптично керованого транспаранта. Структура метал – діелектрик – на­півпровідник – електрооптичний матеріал.

 

Тема 10. Фізичні основи акустоелектроніки.

Основні співвідношення теорії пружності. Акус­тичні хвилі в ізотропному середовищі. Поверхневі хвилі в п’єзокристалах. Акустоелектричні ефекти в п’єзокристалах.

 

Тема 11. Перетворювачі поверхневих акустичних хвиль.

Методи збудження поверхневих акустичних хвиль. Зустрічно-штирьовий перетворювач.


Література
1. Хорунжий В.А. Функціональна мікроелектроніка. Опто- і акустоелектроніка. – Харків: Основа, 1995 – 134 с.
2. Верещагин И.К., Косяченко Л.А., Кокин С.М. Введение в оптоэлектронику. – М.: Высшая школа, 1991 – 192 с.
3. Носов Ю.Р. Оптоэлектроника. – Москва: Радио и связь, 1989 – 360 с.
4. Кравець В.І. Посібник «Прилади і матеріали оптоелектроніки» для студентів спеціальності «радіофізика і електроніка». Івано-Франкiвськ, 2004, 40 с.