Четвер, 02.05.2024, 05:38
Вітаю Вас, Гість
1.4. ПРИСКОРЕННЯ.

Прискорення — векторна фізична величина, похідна швидкості по часу та за величиною дорівнює зміні швидкості тіла за одиницю часу. У загальному випадку при криволінійному русі змінюється як величина швидкості так і її напрямок. Мірою зміни швидкості з часом є прискорення a. Якщо в момент часу t1 швидкість v1, а в момент t2 швидкість v2, то прискорення , де Δt=t2–t1. Але це є середнє прискорення. Щоб знайти прискорення в момент t1, потрібно спрямувати Δt→0: . Прискорення – це границя відношення вектора зміни швидкості ΔV до проміжку часу ∆t, за який ця зміна відбулася, при умові зменшення ∆t до нуля, тобто це перша похідна від вектора швидкості, або друга похідна від радіус-вектора за часом. Прискорення – це швидкість зміни швидкості. Одиницею вимірювання прискорення є м/с2.

Рух тіла, при якому його прискорення не змінюється (ні за величиною, ні за напрямком), називається рівноприскореним рухом. У фізиці термін прискорення використовується і в тих випадках, коли швидкість тіла за модулем не збільшується, а зменшується, тобто тіло сповільнюється. При сповільненні вектор прискорення направлений проти руху, тобто протилежний до вектора швидкості.

Оскільки швидкість змінюється, то в будь-який момент часу її можна знайти за формулою: , а переміщення: . Пройдений шлях можна знайти по скалярній формулі S(t)=S0+v0t+½at2, але вона вірна тільки для прямолінійного руху, причому в одному напрямку.

Окремий випадок – прискорення вільного падіння g=9,8 м/с2, воно завжди напрямлене вниз (до центру Землі). Тіло, кинуте горизонтально або під кутом до горизонту, змінює траєкторію свого руху в напрямку до поверхні, зрештою падаючи на неї.
Але при достатньо великій початковій швидкості воно може постійно рухатись по колу навколо Землі або і взагалі вийти за межі її впливу.