Четвер, 02.05.2024, 01:19
Вітаю Вас, Гість
7 клас Урок № 34. Взаємодія тіл. Сила. Графічне зображення сил. Додавання сил. Рівнодійна.

1). Сила.

Із взаємодією тіл ми маємо справу дуже часто. Ось деякі приклади її прояву:
- Наприклад, м'яч при ударі по ньому ногою набуває швидкість.
- У результаті дії руки на кулю, витки пружини починають рухатися, і пружина стискається.

Очевидно, що «ступінь взаємодії» потрібно якось вимірювати. Сила – це фізична величина, яка є мірою дії одного тіла на інше (мірою взаємодії тіл). У фізиці прийнято говорити, що саме сила є причиною зміни швидкості руху тіла. Силу зазвичай позначають символом F.

Одиницею сили в СІ є ньютон (на честь Ісаака Ньютона): [F] = 1H. 1 Н дорівнює силі, яка, діючи на тіло масою 1 кг протягом 1 с, змінює швидкість його руху на 1 м/с.

Похідні одиниці вимірювання сили:
1кН= 1000Н;
1мН=0,001Н.

2). Вимірювання сил. Динамометри.

Для вимірювання сили використовують спеціальні прилади – динамометри. Найпростіший динамометр складається з пружини, стрілки та шкали, яка розмічена в одиницях сили. Якщо до гачка динамометра прикласти силу, то стрілка відхилиться на певну кількість поділок.

3). Сила – векторна величина.

Це означає, що вона характеризується не тільки числовим значенням (модулем), але й напрямком. Сили можна зображати у вигляді стрілок. Довжина цих стрілок повинна відповідати модулю сили, чим довша стрілка, тим більше значення сили.
Коли говорять про силу, важливо враховувати не тільки її напрямок і значення, а й точку прикладання. Отже, результат дії сили на тіло залежить від її значення, напрямку і точки прикладання.


4). Графічне зображення сил.

Для того, щоб зобразити силу на рисунку, потрібно:
- Намалювати тіло (чи його умовне позначення).
- Записати значення сили
- Вибрати масштаб.
- Вибрати точку прикладання сили.
- Накреслити пряму, вздовж якої діє сила.
- Вздовж прямої від точки прикладання сили в вибраному масштабі накреслити стрілку пропорційну силі.
- Позначити силу її умовним позначенням.

5). Додаємо сили, що діють уздовж однієї прямої

Як правило, на одне i те саме тіло діє кілька сил, тому існує необхідність враховувати дію багатьох сил. Сила, яка діє так само, як декілька окремих сил, прикладених до даного тіла, називається рівнодійною цих сил.

6). З'ясовуємо умову зрівноваження сил
Домашнє завдання
§18, Вправа 18(1), 18(7);
дод.: Задача 1. Канат, який тягнуть у протилежні боки дві людини, перебуває в стані спокою. Одна людина тягне канат із силою 500 Н. Чому дорівнює сила, з якою тягне канат друга людина? Зобразіть на схематичному рисунку сили, що діють на канат. Чому дорівнює рівнодійна цих сил?
Задача 2. Два хлопчики тягнуть санки, прикладаючи горизонтальні сили 50 і 80 Н, напрямлені вздовж однієї прямої. Яким може бути значення рівнодійної цих сил?