Четвер, 02.05.2024, 11:49
Вітаю Вас, Гість

Плазмодесма — цитоплазматичний канал, вистелений плазматичною мембраною, що пронизує клітинні стінки сусідніх рослинних клітин, сполучаючи їх між собою. Основною функцією плазмодесм є забезпечення спілкування і транспорту між клітинами, що інакше були б ізольовані одна від одної мертвими клітинними стінками. Через те, що майже всі рослинні клітини з'єднані таким чином, їхні цитоплазми складають один неперервний симпласт. Діаметр пазмодесм коливається від 20 до 50 нм, довжина визначається сумою товщини клітинних стінок сусідніх клітин та серединної пластинки, типово становить щонайменше 0,1 мкм. Плазмодесми мають складну внутрішню будову потрібну для регуляції транспорту макромолекул між клітинами. В центрі більшості плазмодесм розташована тоненька циліндрична трубочка (десмотрубочка), що сполучає порожнини гладкого ендоплазматичного ретикулуму сусідніх клітин. Зовнішня сторона мембрани десомтрубочки та внутрішня сторона мембрани, що вистилає плазмодесму, вкриті глобулярними білками. Ці білки сполучаються між собою спицеподібними філаментами, які поділяють цитоплазматичний рукав на 8—10 мікроканальців.
Плазмодесми. (А) Схематичне зображення рослинних клітин, сполучених за допомогою плазмодесм, що пронизують клітинні стінки. (Б) Поперечний та повздовжній переріз через плазмодесми двох форм.

Протопласт (від дав.-гр. πρῶτος — «перший» + πλαστός — утворений, виліплений) — вміст рослинної клітини. Складається з клітинної мембрани і протоплазми, не включає оболонку рослинної клітини. Протопласт включає цитоплазму, ядро, всі органели, клітинну мембрану.

Флоема — головна провідна тканина судинних рослин, що проводить органічні речовини у низхідному напрямку. Як і ксилема, флоема є комплексною тканиною. Крім провідних елементів до її складу входять клітини основної та механічної тканин. Основні клітини флоеми — ситоподібні трубки, які є без'ядерними, тому біля них знаходяться клітини-супутники. Вони послідовно з’єднані між собою поперечними ділянками стінок – ситоподібними пластинками, що мають велику кількість пор, чим нагадують сито.

Судинні рослини — таксон невизначеного рангу між відділом та класом відділу Вищі рослини (Streptophyta) царства Зелені рослини (Viridiplantae). Судинні рослини мають спеціалізовані тканини для проведення води. До них належать папороті, хвощі, псилофіти, плауноподібні та насінні рослини. Наукова назва таксону — Tracheophyta (інколи Tracheobionta). На відміну від судинних рослин, до «несудинних» належать мохи, антоцеротовидні, печіночники, вищі зелені водорості та деякі інші рослини.

Судинні рослини мають кілька морфологічних особливостей:
– Вони мають судинні тканини, надаючи можливість цім рослинам еволюціонувати до більшого розміру. Решта рослин не мають судин і тому обмежені відносно невеликими розмірами.
– У судинних рослин фаза у якій рослина знаходиться майже весь час — спорофіт, тобто диплоїдні клітини з двома наборами хромосом. У решти рослин головна фаза — гаметофіт, тобто гаплоїдні клітини одним набором хромосом.

Транспорт води відбувається або в ксилемі, або у флоемі: ксилема несе водні і неорганічні розчини вгору у напрямку від коріння до листя, тоді як флоема переносить органічні розчини у зворотному напрямку.

Ксилема (від грец. xýlon — зрубане дерево) — тканина наземних рослин, що служить для проведення води і мінеральних солей від коріння вгору по рослині до листя. Складається з власне провідних (трахеїди і трахеї, або судини) і механічних (лібриформ) клітин, а також з деревинної і променевої паренхіми. Дальній транспорт виконується по трахеальним елементам ксилеми: трахеїдам та судинам, ближній по паренхімним елементам.

Стінки всіх клітин ксилеми здерев'янілі. Справжня ксилема властива всім папоротеподібним, голонасінним і квітковим рослинам. Ксилеми багатолітніх стебел і коріння називається переважно деревиною. Первинна ксилема виникає з прокамбію. Найперші її елементи — трахеїди і судини з кільчастими і спіральними потовщеннями стінок — називається протоксилемою, ті що виникають дещо пізніше сходові і пористі — метаксилемою. Вторинна ксилема утворюється з камбію.
Судини ксилеми із паростків фікуса.