Четвер, 02.05.2024, 03:15
Вітаю Вас, Гість
9.1. ПРУЖНІ КОЛИВАННЯ.

Механічні хвилі – коливання, що виникають і поширюються у пружному середовищі.
Відхилення частинки від положення рівноваги в будь-якій точці середовища здійснюється за гармонічним законом (як функція часу): S=Asin(ωt) або S=Acos(ωt). Також відхилення частинки від положення рівноваги в будь-який момент часу здійснюється за гармонічним законом (як функція координати): S=Asin(kx) або S=Acos(kx).

Амплітуда хвилі (A) – максимальне відхилення від положення рівноваги.
Довжина хвилі (λ) – найменша відстань між точками простору, в яких хвиля має однакову фазу.
Хвильове число (k) – параметр хвилі, який визначає кількість довжин хвилі, що поміщаються в 2π одиниць довжини, це – величина, обернена до довжини хвилі, [k]=м–1 або см–1, k=2π/λ.
Частота хвилі (ν - грецька літера "нью") – кількість коливань за одиницю часу, [ν]=Герц.
Кругова частота ω=2πν, [ω]=рад/с.
Період хвилі (Τ) – проміжок часу між двома послідовними максимальними відхиленнями фізичної системи від положення рівноваги, T=1/ν.
Швидкість поширення хвилі: V=λ/T=λν.
Повздовжні хвилі – хвилі, в яких коливання в кожній точці простору паралельні до напрямку розповсюдження. Приклади: звукові хвилі.
Поперечні хвилі – хвилі, в яких коливання відбуваються в площині, перпендикулярній до напрямку розповсюдження. Приклади: хвилі на поверхні води, електромагнітні хвилі.
На останньому рисунку показано коливання вектора напруженості електричного поля та магнітного поля в електромагнітній хвилі.

У поперечній механічній хвилі тіло (середовище) зазнає деформацій зсуву і розміщення частинок набуває вигляду синусоїди. Такі хвилі можуть виникати лише в твердих тілах, оскільки лише в них можуть виникати сили пружності при деформаціях зсуву. Поширення поздовжньої хвилі супроводжується утворенням згущень та розріджень частинок, тобто відбуваються деформації стиску та розтягу. Такі деформації характерні для будь-яких тіл, тому поздовжні хвилі можуть виникати в будь-яких тілах.